Zróbmy TO w… łazience

wc, kompakt wc, umywalki, prysznice

Mała łazienka to aranżacyjna zmora, dlatego dziś kilka porad o właściwym jej zaprojektowaniu. Oczywiście wraz z rozmiarem zmniejsza się nam pole możliwości, jasne, ale spokojnie, nie wszystko stracone, bo i mała łazienka może być naprawdę piękna.

Po pierwsze i jak dla mnie, jeśli nie najważniejsze, to z pewnością bardzo ważne – mała łazienka powinna nadrabiać kolorystyką. Najlepiej sprawdzą się jasne odcienie i jasne kolory oraz możliwie największy minimalizm, co jest złą wiadomością dla pań lubujących się w pstrokatości i różnorodności, ale w małym pomieszczeniu nie będzie to niestety zbyt dobrze wyglądało (ba, kolorystyczna przesada sprawi, że w takiej łazience będziemy się czuć stłamszeni, natomiast szczypta minimalizmu pozwoli na nabranie „łazienkowego oddechu”).

Po drugie – raj dla mężczyzn i tabu dla pań, a więc wc. Jeżeli mamy możliwość, warto usunąć muszlę z łazienki i zrobić toaletę z innego pomieszczenia (świetnie sprawdzają się toalety podłużne rodem z restauracji), ale jeśli nie – no trudno, jakiś mały kompakt wc obok prysznica powinien załatwić sprawę. Ponadto takie rozwiązanie ma dużą zaletę, bo jest po prostu praktyczne – goniąc rano do pracy, nie będziemy musieli biegać z jednego pomieszczenia do drugiego, tylko wszystko będzie można załatwić w jednym miejscu.

Decydując się na wc w łazience, dobrze jest też pamiętać o tym, aby muszla była w jak najmniej widocznym miejscu. Na pierwszy plan winna wyjść umywalka i lustro.

Tylko WC i jej przestrzeń!
Zróbmy dla niej co najlepsze!

Kluczem do właściwego zaprojektowania łazienki (czy łazienki + wc) jest zagospodarowanie każdej przestrzeni, kierując się przy tym koniecznością zachowania nie tylko stylu, ale i, a właściwie to przede wszystkim wygody.

Innymi słowy: nie sztuką jest nakupować wyposażenia nie wiadomo jakiego i potem nie móc się ruszyć, ale też z drugiej strony – łazienka ma być łazienką. Osobiście proponuję więc nacisk na funkcjonalność i prostotę, czyli nowoczesność jako szeroko pojęty nurt, który te kryteria spełnia.

Są też zabiegi, które pozwolą na optyczne zwiększenie łazienki – vide możliwie największe, a wspomniane już lustro, najlepiej w okolicach umywalki, które podwoi pomieszczenie pod względem wizualnym. Dalej – poza wspomnianą, jasną kolorystyką – dobrze też zadbać o rozpraszające się oświetlenie. Po wtóre wreszcie – czymś, co niedawno odkryłem, jest podłoga wykonana z pasów (np. drewno naprzemiennie z wykładzina) na ok. 50 cm. (w zależności od wielkości łazienki), które ciągną się przez podłogę do ściany. Jeśli chodzi zresztą o pasy, podłużne sprawdzą się również świetnie i na kafelkach, wydłużając łazienkę optycznie do góry.

Zróbmy to… i posprzątajmy

Oczywiście pro forma, ale jednak należy o tym wspomnieć: dobra łazienka to nie tylko ładne umywalki, prysznice i kolorystyka. Dobra łazienka to też bowiem czysta łazienka, a aby tak było, należy w niej regularnie sprzątać. Nie chodzi tu, aby robić nie wiadomo jakie porządki, ale aby wpoić sobie kilka nawyków: sprzątać niepotrzebne rzeczy z umywalki (np. pilnik do paznokci), układać szampony, gąbki itp. w kabinie prysznicowej po kąpieli (wtedy są zazwyczaj rozrzucone), wszelkie środki czystości składować w jednym pojemniku, regularnie wytrzepywać dywaniki z brudu, regularnie myć toaletę, wyposażyć się w środki zapachowe, regularnie myć lustro, raz na jakiś czas umyć prysznic (również regularnie!) i tak dalej, i tym podobne. Niby oczywistości, niby to wszystko wiadomo, ale jednak odwiedzając łazienki znajomych, od razu widać, że nie są to sprawy, którymi większość się przejmuje, a wręcz przeciwnie.

Na koniec wreszcie – i to moja autorska fanaberia – świeczki i muzyka! Drodzy Państwo, nic tak nie nadaje wizerunku i atmosfery w łazience, jak właśnie świeczki, które każdego dnia będą dostarczać wizualno-dźwiękowej rozkoszy podczas kąpieli… i nie tylko. Koneserzy staroci powinni pochylić się dodatkowo nad gramofonem, który nie tylko sam w sobie stanowi ozdobę, ale również nadaje dźwiękowi totalnie odmiennego, unikatowego charakteru.

Ahhh, idę wziąć kąpiel, więc na dziś to tyle! Powodzenia w aranżowaniu małych łazienek. W komentarzach piszcie, czy któreś z wyżej wymienionych pomysłów Wam się szczególnie spodobały lub nie spodobały, a także dzielcie się swoimi. Zapraszam!

Powiązane wpisy

1. Pomysł na… nudne mieszkanie
2. Pomysł na… funkcjonalny dom
3. Pomysł na… naturalne środki czystości
4. Łazienka z czekolady

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *