Pomysł na… funkcjonalny dom

funkcjonalny dom

Piękny dom to nie wszystko – liczy się też funkcjonalność, dlatego dziś kilka podpowiedzi, jak tę funkcjonalność osiągnąć i to już na etapie projektu.

Przede wszystkim forma domu powinna być adekwatna do jego przeznaczenia. Małe domki z wielkimi, majestatycznymi ogrodami czy pałacowymi schodami – toż to efekt absolutnie odwrotny do zamierzonego. Liczy się jednolitość myśli i konsekwencja, a nie leczenie kompleksów tam, gdzie akurat nas na to stać.

Skoro już też o kompleksach mowa, warto zastanowić się nad naszym zamiłowaniem do taniego efekciarstwa. Co chwilę pojawiają się projekty domów, które nie tylko nie są funkcjonalne, ale wyglądają jak owoc wieloletniego skrywania pragnienia efekciarstwa. To ma być dom, a nie muzeum – jak mawiają mamusie niejednego z nas. Dom, a nie muzeum!

Funkcjonalność to układ, układ to funkcjonalność… lub jej brak. Jej brak jest zaś wówczas, gdy przychodzi do nas gość i kieruje się do pokoju gościnnego, naturalnie, normalnie, zmysłem, omijając przy tym sferę prywatną naszego domostwa.

Na koniec wreszcie raz właściwe proporcje, choć tym razem z perspektywy rozmiaru domu. Po co wielkie pomieszczenia, których nie sposób potem ogrzać? Historia budownictwa i późniejszych losów oddanych do użytku budynków pokazuje jasno, że zbyt wielki dom potrafi wykończyć niezdolnych finansowo do jego ogrzania.

Comments
  1. ri
    • admin

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *