Jaki kamień najlepiej nadaje się na blaty kuchenne?

Kuchnia jest wizytówką każdego domu i jej remont jest inwestycją na lata, dlatego wybór materiałów wykończeniowych powinien być możliwie jak najbardziej przemyślany. Nieodzownym elementem wyposażenia każdej kuchni jest blat. W zależności od tego, jaki efekt chcielibyśmy osiągnąć i ile budżetu planujemy przeznaczyć, możemy zdecydować się na blaty z płyty OSB, drewniane, laminowane, kompozytowe lub kamienne. W dzisiejszym wpisie skupimy się na tych ostatnich.

blaty z granitu

Blaty z kamienia – luksus i elegancja w Twoim domu

Kamień naturalny jest materiałem, który kojarzy się nam z luksusem i elegancją. Kamienne blaty nadają każdemu wnętrzu prestiżowego wyglądu i pasują do niemal każdej aranżacji. Możemy je zastosować zarówno jako wykończenie kuchni w stylu nowoczesnym, jak i tradycyjnym.

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów kamienia, które różnią się między sobą nie tylko wzorem i kolorem, ale także innymi właściwościami takimi jak trwałość, odporność na zarysowania, uszkodzenia mechaniczne lub działanie kwaśnych związków, które obecne są w niektórych produktach spożywczych.

Blat kuchenny powinien być nie tylko ładny, ale przede wszystkim funkcjonalny. Jego powierzchnia narażona jest na co dzień nie tylko na działanie wody, ale także ostrych noży i innych narzędzi oraz gorących przedmiotów. Wybierając odpowiedni rodzaj kamienia należy kierować się więc nie tylko jego wyglądem, ale także parametrami wytrzymałościowymi.

blaty z granitu

Z jakiego kamienia warto wykonać blat kuchenny?

Zdecydowanie najlepszym wyborem w przypadku przestrzeni kuchennej będą blaty z granitu, które oprócz tego, że prezentują się bardzo estetycznie, odznaczają się ponadprzeciętną trwałością. Granit to kamień twardy i odporny zarówno na zarysowania, jak i działanie wysokiej temperatury. Jego dużą zaletą jest także niewrażliwość na kwasy zawarte w używanych na co dzień produktach żywnościowych takich jak np. cytryna lub ocet. Co więcej, blaty z granitu są łatwe w utrzymaniu czystości i nie wymagają stosowania żadnych specjalnych środków. Wystarczy najzwyklejszy płyn do mycia naczyń wymieszany z wodą lub inne popularne środki czyszczące.

blaty z granitu

Mniej odporny na zarysowania i bardziej higroskopijny marmur jest dużo rzadziej stosowanym materiałem niż granit. Mimo estetycznego wyglądu, powierzchnia blatów marmurowych podatna jest za zaplamienia, stosunkowo trudna w utrzymaniu czystości i wrażliwa na działanie kwasów. Jako kamień na blaty nie sprawdzi się również delikatny trawertyn i nasiąkliwy piaskowiec.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *