Jak sprzedajemy samych siebie, czyli spamująca lodówka

Internet of Things

Internet of Things” to przedmioty codziennego użytku, które podłącza się do Internetu, dzięki czemu można nimi sterować bez wstawania od komputera. Rozwiązanie może nie powszechne, ale coraz częściej stosowane i obejmujące już nawet średniej klasy domostwa, ale uwaga – większość urządzeń funkcjonujących jako „IoT” nie posiada żadnych zabezpieczeń przed złośliwymi aplikacjami, a to wiąże się z nowym zagrożeniem, nieznanym dotychczas zagrożeniem.

Oto bowiem firma „Proofpoint” udokumentowała już lodówkę takim złośliwym oprogramowaniem zaatakowane, która – razem zresztą z innymi urządzeniami pokroju routerów czy telewizorów – wysyłała przez ostatnie 2 tygodnie 2014 r. zwyczajny SPAM. Co więcej, włamanie do nich było o tyle proste, że urządzenia nie były skonfigurowane i posiadały domyślne hasła.

Problem jest o tyle duży, że do 2020 r. do Internetu ma być podpiętych ok. 200 000 000 urządzeń domowych, dlatego już teraz warto zadać sobie pytanie, czy takie technologie to naprawdę ulepszenie, czy może kolejny krok w stronę zamknięcia nas w cyber-gettach, choć pod płaszczykiem nowoczesności i wygody?

Comments
  1. I am Emilia

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *