Bidet, rumak czystości, czyli historia niebanalna

bidet

Do końca dwudziestego wieku bidet był w Europie novum, traktowanym raczej jako rzadkość. Wcześniej zresztą także, bo tzw. krzesło czystości należało do wyposażenia królewskiego i książęcego, i to nie zawsze. I chociaż dziś korzystamy z niego wszyscy, warto przyjrzeć się tej niebanalnej historii tronu, na którym zasiadają obecnie już nie tylko królowie.

Historia bidetu sięga drugiej połowy osiemnastego wieku, kiedy to zagościł on we Francji, we Włoszech oraz w Hiszpanii. W każdym z tych krajów określano go różnie, chociaż moja ulubiona nazwa to niewątpliwie „rumak czystości”, będący określeniem włoskim. Jak wspomnieliśmy, na początku bidet stanowił domenę królów, książąt, arystokratów i ludzi bogatych, będąc wykonywany z ceramiki lub cyny i przypominając raczej misę lub dzieło sztuki – co więcej, bardzo bogato zdobione. Bidety były w obiegu m. in. jako prezenty dla kochanic królewskich.

Bidet w złocie

Dość zresztą powiedzieć, że ówczesne bidety były pozłacane, miały np. okucia z brązu, były obite czerwoną skórą i tak dalej, i tak dalej. Z czasem jednak przechodziły od takiej można by rzec ekstrawagancji aż do powszechności, zatem im dalej od XVII wieku, tym bidet coraz bardziej stawał się przedmiotem codziennego użytku. Proporcjonalnie wzrastał też poziom czystości w społeczeństwie, dlatego z bidetów wręcz zalecano korzystać, zwłaszcza niewiastom.

Czas mijał, a Europejczycy oswajali się z bidetami, czyniąc z nich absolutny niezbędnik. I dobrze, bo to m. in. właśnie dzięki temu wyposażeniu poziom europejskiej higieny uległ radykalnej poprawie.

Bidet dziś

O tym, jaką drogę przeszedł bidet, świadczy fakt, że w naszym kraju dostępne są już modele elektroniczne, które montuje się na misce WC, a które przyszły do nas – uwaga, uwaga – nie z zachodu, ale ze wschodu, a dokładniej z kraju kwitnącej wiśni.

Powiązane wpisy

1. Termin konferencji „Marketing w branży łazienkowej 2015″
2. Zróbmy TO w… łazience

Comments
 1. Marta
  • admin
 2. Ola | Mikmok Blog
  • admin
   • Ola | Mikmok blog
    • admin
 3. Ciocia Polarna
  • admin

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *